Hizmetlerimiz

Ceviz Kalem Aşı

Ceviz Kalem Aşı

Cevizde kalem aşı yapmak için; İlk baharda ağaçlar uyanmadan mart ayı gibi iyi meyve veren çeşitlerden en az işaret parmağı kalınlığında olmak üzere kalemler alınır kalemler beşerli grup halinde folyo ile hava almayacak şekilde sarılarak buzdolabının sebze meyve gözlerinde ortalama 4'C sıcaklığında nisan ve mayıs aylarında aşı yapmak üzere muhafaza edilir.

Başlangıç

Nisan ayının başından başlamak üzere mayıs ayının sonuna kadar çeşit değiştirilecek ağaçlar 15 gün önceden aşı yapılacak yerlerin kesilmiş olması aşılar kabuk altı çivili olmak üzere uygulanmalı.

Aşı kalemlerinin en az iki en fazla üç göz olarak bırakılması önemlidir.

Uygulama

Aşı kalemleri yerlerine yerleştirildikten sonra aşı poşeti geçirilerek alttan bağlanır aşı poşetinin altına yağmur sularını tahliye etmek için kalem kalınlığında 2 delik açılır, aşı poşeti Beyaz Aşı Tozu ile kalem gözleri kapanıncaya kadar doldurulur. Aşı tozunun üzerine bir su bardağı su dökülür. Yağış olmaması durumunda 10 günde bir tekrarlanır. Aşılar tutup sürgünler 15-20cm olduğunda sürgünlerde oluşacak meyveler koparılır. Aşı poşeti çıkartılır.

Sağlamlaştırma

Kalem aşılar sağlıklı ve uzun sürgünler verecektir. Bunları korumak için uygun çıtalarla çift T yaparak uzayan sürgünlerin sağlam ve düzgün durmasını sağlamalıyız.

Top